Lagerarbetare, klassrum dag
- Gymnasial vuxenutbildning
- 100% (heltid)
- Sigtuna Kommun
- Sigtuna
- Studiestart 2026-08-03
- 900 gymnasiepoäng
- Studietid: dag
- Svenska
Lagerarbetare
Arbetsuppgifter
Som lagerarbetare kan du arbeta på olika företags lagerlokaler eller godsterminaler med att ta emot och/eller skicka varor vidare på ett effektivt sätt.
Vanliga uppgifter är:
-
att ta emot och registrera varor
-
plocka varor utifrån en orderlista
-
packa och färdigställa leveranser till kunder
-
inventera
-
truckkörning
-
avfallshantering.
Det är vanligt med oregelbundna arbetstider i skift under dygnets alla timmar, alltså förekommer även nattarbete och helgarbete.
Förmågor
Du behöver vara serviceinriktad och flexibel för att kunna hantera förändringar i schemat och arbeta med olika personer och arbetsuppgifter. Det är också viktigt att du har en god fysik för att klara tunga lyft och att du tänker på säkerheten i arbetet.
Jobbmöjligheter
Tänk på att möjligheter till jobb kan variera beroende på var i landet du vill arbeta och arbetsgivarens krav på utbildning. Mer information finns hos:
Arbetsförmedlingen
Länk: Lagerarbetare
Branschorganisationer
Länk: Tillväxtverket - Branschorganisationer
Praktik (APL=arbetsplatsförlagt lärande)
Utbildningen innehåller alltid obligatorisk praktik (APL) som motsvarar minst 15 % av studietiden. Där får du omsätta teori i praktiken med en handledare. I lärlingsutbildning sker större delen av utbildningen på en arbetsplats. När du är ute på en arbetsplats följer du handledarens schema vilket kan innebära dag, kväll och helg.
Inför praktik kan du behöva fylla i ett formulär om din hälsa och beställa utdrag ur belastningsregistret från Polismyndigheten.
Praktisk information om utbildningen
Utbildningen kan läsas i klassrum, på distans eller som lärling och du behöver vara beredd på att självständigt planera och lägga ned tid på dina studier. Att läsa på distans innebär att:
-
du får information och uppgifter via skolans digitala lärplattform
-
kontakten med din lärare sker via den digitala lärplattformen eller mejl
-
introduktion, praktiska moment och slutprov görs på plats på skolan
-
du får två timmars lärarledd tid i grupp per vecka vid heltidsstudier och möjlighet till enskild handledning med lärare
Dator och god datorvana krävs. Kostnad för litteratur kan tillkomma. Du kan ansöka om studiemedel från CSN.
Länk: Centrala studiestödsnämnden - CSN
Har du erfarenhet av yrkesområdet sedan tidigare?
Har du erfarenhet inom yrket ska du beskriva den i din ansökan. Din erfarenhet kan ligga till grund för en validering av dina kunskaper. Detta för att du inte ska studera det du redan kan.
Kontaktuppgifter
Läs om utbildningen på
utbildningsanordnarens webbplats