En präst leder gudstjänster, förrättar dop, vigslar och begravningar. I det dagliga församlingsarbetet ger man bland annat samtalsstöd, leder konfirmandarbetet tillsammans med diakoner, musiker och församlingspedagoger samt samverkar med andra samhällsaktörer.
En pastor leder och planerar verksamheten i en frikyrkoförsamling. I arbetet ingår att leda gudstjänster och hålla möten. Man förrättar dop, vigslar och begravningar. Men ger även själavård och undervisar i trosfrågor.
Baserat på data från arbetsförmedlingen
Präst och pastor
Kristen tro är grundbulten i detta yrke där man arbetar med människor, i både glädje och i sorg.
Jobbprofil
Månadslön
10% tjänar mindre än34 200 kr
Genomsnittslön42 400 kr
10% tjänar mer än50 000 kr
Jobbmöjligheter
Möjligheter till jobb idagData saknas
Möjligheter till jobb på 5 års siktData saknas
Förmågor
Förmågor som är bra att ha inom yrket:
- Ledarskapsförmåga
- Stresstålighet
- Psykisk stabilitet
- Kommunikativ förmåga
Arbetsuppgifter
Utbildningsvägar för präst och pastor
Yrket kräver eftergymnasial utbildning på högskole- eller universitetsnivå.
Förslag på Utbildningsvägar efter gymnasiet
Det kan finnas olika utbildningsvägar att gå efter gymnasiet för att bli präst och pastor till exempel
eftergymnasial utbildning
För att bli präst krävs en fackutbildning från högskola eller universitet omfattande minst 255 hp inkluderande en magisterexamen i teologi/religionsvetenskap. Det krävs att man gör praktik och utbildningsdagar i ett stift i Svenska kyrkan. Där blir man också antagen som prästkandidat. När man läst minst 30 hp teologi/religionsvetenskap går man en pastoralteologisk grundkurs. Den ges på halvfart och ges på universiteten i Göteborg, Lund, Umeå och Uppsala. Det sista året går man på prästprogrammet på Svenska kyrkans utbildningsinstitut, i Lund eller Uppsala. Mer information finns på Svenska kyrkans webbplats. För att bli pastor inom Svenska Alliansmissionen, Evangeliska Frikyrkan eller Pingst – fria församlingar i samverkan, finns en fyraårig teologisk ledarutbildning vid Akademi för Ledarskap och Teologi. För att bli pastor i Equmeniakyrkan ska man normalt läsa teologi i fyra år vid Teologiska högskolan, Stockholm (THS).
/